Rok 2016

Věruška už svůj dárek dostala


Morašice – Věra Gumanová, 49 let. Nikdo jí neřekne jinak, než Věruška. Děti z morašické školky a školy ji milují za to, jak je hodná a milá. Žádné z nich neřeší, že je Věruška slepá a má mentální postižení. A ona na osud nežehrá, ráda zpívá a setkává se s lidmi, které zakrátko pozná podle hlasu i jména.

Věruška, která žije v Bylanech na Chrudimsku v domečku Domova sociálních služeb ve Slatiňanech, získala díky vedoucí pěveckého souboru Klíčenky Ivě Malinové nové přátele. Protože je muzikální už ve sboru zpívá sóla a při benefičním vánočním koncertu v morašickém kostele dostala rádio s CD diskem. Koncert se konal právě pro Věrušku a peníze poskytli návštěvníci i rodiče místní mateřské školky.

„Pán Bůh všechno Věrušce vynahradil na slunné povaze, nesmírné dobrotě srdce a lásce k hudbě a zpěvu. Díky vstřícnosti vedení Domova sociálních služeb Slatiňany a především Mateřské a Základní škole Morašice jezdí Věruška každý týden do školky a školy zazpívat si s nejmenšími dětmi a členy Morašického klíčku, nacvičuje s nimi repertoár na vystoupení, povídá si s nimi a je předmětem jejich kamarádství a péče," říká ředitelka morašické školy Jindra Kaplanová.

Ještě jednoho človíčka s dobrým srdcem musíme jmenovat – je to Iva Malinová, vedoucí pěveckého sboru Klíček a Klíčenky. To ona Věrušku v bylanském domku „objevila", i když už se znají dlouho, a dává jí pocit rodinné sounáležitosti.

Dárci krve si převzali ocenění


Chrudim – Oblastní spolek Českého Červeného kříže v Chrudimi uspořádal ve čtvrtek 15. prosince slavnostní odpoledne pro dárce krve.

Z rukou předsedy oblastního spolku ČČK Vratislava Příhody a místostarosty města Chrudim Miroslava Tejkla převzali dárci krve Zlaté plakety Profesora MUDr. Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve nebo krevní plazmy a Zlaté kříže ČČK za 80 bezpříspěvkových odběrů krve. Předání tohoto významného ocenění proběhlo v prostorách Malého sálu chrudimského Muzea a jeho součástí bylo kulturní vystoupení pěveckého souboru Klíček a Klíčenky a sboru KIESSE NZAMBA při Gymnáziu Josefa Ressela Chrudim. Ocenění dárci si rovněž převzali CD, které pro ně nazpíval a věnoval jim pěvecký soubor Klíček a Klíčenky.

Otázka pro vedoucí souboru Klíček a Klíčenky Ivu Malinovou

Co je Pomněnkový koncert?
 
 
Pomněnkový koncert má podtitul Klíček pro Klíček. Je pro nás velkou ctí přátelit se již bezmála dvacet let s Nadačním fondem a Sdružením Klíček, jehož náplní je všestranná péče o rodiny dětí s těžkým i nevyléčitelným onemocněním. Chvíle, které jsme prožili v Malejovicích při řadě vystoupení, patří k těm nejvzácnějším ve 33tileté historii našeho souboru Klíček a Klíčenky.

Tentokrát chceme přispět do rozbíhajícího se „tichého" internetového projektu. Na stránkách Sdružení Klíček poběží nevybarvené pomněnky, každý, kdo přispěje jedním tisícem korun si vybarví jednu pomněnku. Až budou vybarvené všechny, může se začít se stavbou ošetřovatelské jednotky pro osm rodin přímo vedle hospicového domu v Malejovicích. Pozemek, projekt, stavební povolení a hlavně úžasnou ideu naši klíčkoví kamarádi mají, teď ještě sehnat peníze. I my chceme trošku pomoci a věříme, že nebudeme v Chrudimi sami. A pro Pomněnkový? V dětském hospicovém domě jsme viděli „pomněnkovou stěnu" na památku dětem, které nás už předešly.

Pomněnkový koncert začne v pátek 3.června v 17,30 v Muzeu barokních soch v Chrudimi, Moderování se laskavě ujala chrudimská rodačka Marie Tomsová, vystoupí všechny složky našeho rodinného souboru, dále taneční kroužek Step Slatiňany a chrámový sbor Nahoboj z Bojanova. Velmi nás těší, že se koncert koná pod záštitou místostarosty Města Chrudim Miroslava Tejkla.

 

Český červený kříž Chrudim

V pátek 29.3.2016 jsem slavnostně převzali CD pěveckého souboru Klíček a Klíčenky s názvem "Daruji písničku". Ti ho za přítomnosti hostů pokřtili a věnovali bezpříspěvkovým dárcům krve a krevních derivátů. Moc děkujeme. CD budeme dárcům předávat na podzim na slavnostních oceňováních. Na CD darovali své písničky také Jan Přeučil a Eva Hrušková, Karel a Josef Vágnerovi, pěvkyně Monika Mašková a chrámový sbor kláštera Slatiňany.

 

4. ROČNÍK FESTIVÁLKU NA KLÍČEK VE SLATIŇANECH

Nejstarší zpěváci z OldKlíčenek a Praklíčku nadchli publikum
Nejstarší zpěváci z OldKlíčenek a Praklíčku nadchli publikum
 
Malebné východočeské městečko Slatiňany je známé nejen jako výspa koní (stačí vzpomenout na televizní seriál Dobrá voda či starší film Smrt v sedle). Také odtamtud pochází zpěvačka Helena Vondráčková a její úspěšný bratr Jiří. V sobotu 23. dubna však Slatiňany ožily vpravdě ukázkovou a bohulibou akcí – 4. ročníkem FESTIVÁLKU NA KLÍČEK.

Začalo to nenápadně. Kdysi před rokem zazvonil u textaře, publicisty a básníka Michala Steina mobil. Neznámé číslo. Michal myslel, že se mu třeba někdo ozývá kvůli organizování výtvarných výstav, které také kuráturuje. Na druhém konci spojení však byla vedoucí dětských pěveckých sborů Klíček a Klíčenky z Chrudimě paní Iva Malinová. Mile jej požádala, zda by s autorem hudby Pavlem Zedníkem nemohli na připravované album „Daruj písničku“ věnovat písničku Reminiscence. Tento šanson v podání herce Jana Přeučila a jeho ženy Evy Hruškové ji totiž velmi oslovil.

A téměř do roka a do dne došlo ke křtu CD „Daruj písničku“. Michal zprvu album chápal jako spojení dětského pěveckého sboru s profesionály, kteří jim darují plody své práce. Toto CDčko je však originální a „darovací“ i tím, že je určeno – pro dobrovolné dárce krve. Vedle Reminiscence jsou na něm ještě písničky darované Karlem Vágnerem a jeho synem Josefem, muzikálovou zpěvačkou Monikou Maškovou, chrámovým sborem Slatiňany a zpěvákem Petrem Podhájeckým. A samozřejmě spousta písní Klíčku a Klíčenek!

FESTIVÁLEK NA KLÍČEK nebyl pouhým vyprovozením nového alba na svět. V přepestrém programu nechyběla vystoupení i těch nejmenších dětí i z malých vesnických malotřídek! Tancovaly zde mažoretky, ale také mentálně postižení z Domova sociální péče ve Slatiňanech! Děti i dospělí si mohli vyzkoušet zábavnou formou mnoho nových činností u stánku Červeného kříže Chrudim, místních požárníků, chrudimských policistů anebo SHD Topol. Nechyběl ani skákací hrad, vláček a přepestrý zástup nákupních stánků. V jednom z nich se i velice úspěšně prodávalo CD „Daruj písničku“.

Klíček a Klíčenky vystopily tu sobotu v plné parádě. Přizvali si i živou kapelu. A sanitky přivezly k areálu i nejstarší interprety! Na pódiu se objevily děti od tří let, ale i jejich prarodiče a praprarodiče! Nejstaršímu zpěvákovi bylo úctyhodných pětadevadesát let!!! A právě Hašlerova „Písnička česká“ v podání těch nejstarších patřila k nejsilnějším momentům odpoledne.

Vedle Michala Steina doprovodil nové album na svět místní patriot (nikoli přímo rodák, jelikož světlo světa spatřil v nedaleké Chrudimi) Jiří Vondráček. Zahrál několik svých hitů a kamsi do nebe pozdravil i Karla Zicha, který velmi proslavil jeho píseň „Máš chuť majoránky“.

Jsme rádi, že se náš člen Michal Stein mohl spolupodílet na tak bezprostřední, potřebné a bohulibé akci, kterých je kolem nás stále málo. Probíhala pod záštitou prvního hejtmana pardubického kraje pana Jaromíra Duška. Hlavními sponzory byly firmy OMEGA PLUS Chrudim a TOMI Morašice. Hlavním mediálním partnerem festiválku byl místní Chrudimský deník.
 
Michal Stein a hlavní organizátorka celé akce, producentka CD a zejména principálka Klíčku a Klíčenek paní Iva Malinová vyprovázejí nové CD do světa
Michal Stein a hlavní organizátorka celé akce, producentka CD a zejména principálka Klíčku a Klíčenek paní Iva Malinová vyprovázejí nové CD do světa
 
Jiří Vondráček byl hlavním pěveckým hostem slatiňanského FESTIVÁLKU
Jiří Vondráček byl hlavním pěveckým hostem slatiňanského FESTIVÁLKU
 
CD se křtilo dětským šampaňským Rychlé špunty
CD se křtilo dětským šampaňským Rychlé špunty

 

Klíček k lidským srdcím

V městečku Slatiňanech, které asi znáte jako dějiště televizního seriálu Dobrá voda, nebo ti starší z filmu Smrt v sedle, popřípadě o něm víte jako o místu, kde mají kořeny Helena Vondráčková a její bratr Jiří, proběhla v sobotu 23. dubna 2016 obdivuhodná událost – čtvrtý ročník FESTIVÁLKU NA KLÍČEK spojený se křtem CD pod názvem DARUJ PÍSNIČKU.Probíhal pod záštitou prvního hejtmana pardubického kraje pana Jaromíra Duška. Donátory a hlavními sponzory akce byly firmy OMEGA PLUS Chrudim a TOMI Morašice. Hlavním mediálním partnerem festiválku byl místní Chrudimský deník.

Celý areál hřiště slatiňanského Sokola ožil nebývalým výběrem atrakcí. Množstvím tvořivých dílniček, malováním na obličeje, interaktivními stanovišti s ukázkami práce hasičů, chrudimských policistů, Červeného kříže Chrudim či SDH Topol. To vše doplňoval i tradiční skákací hrad, vláček, prodejny dětských hraček a suvenýrů i nezbytné stánky s občerstvením.

Folklórní dětský soubor Sejkorky Sokola Slatiňany vede Stanislava Sejkorová.

Hlavním rysem celé soboty ve Slatiňanech však byl přepestrý program. Musíme hodnotit, že se v něm objevilo ohromné množství tanečních a pohybových aktivit! Na rustikálním dřevěném pódiu se vystřídaly (mezi jinými) bubeníci z dětského domova Přestavlky, folklórní soubor Sejkorky „domovského“ Sokola Slatiňany, taneční kroužek Step mentálně postižených z Domova sociálních služeb Slatiňany, mažoretky Sokola Chrudim i soubor Kvítko z Mladoňovic. Ale proběhly zde i ukázky aerobicu. O zpěv se postupně postarala muzikálová a kantilénová zpěvačka Monika Mašková a hlavní host festivalu – místní patriot, zpěvák, skladatel a textař Jiří Vondráček.

Vystoupil také i aerobic Základní školy v Morašicích – vesnické jednotřídky s úžasnými aktivitami pro děti – pod vedením Magdalény Cejpkové.

Zpěv však téměř celé odpoledne patřil převážně pořádajícímu souboru Klíček a Klíčenky. Tento festiválek totiž původně vznikl – jak nám prozradila principálka a dobrá duše souborů paní Iva Malinová – jako jednorázová akce ke třicátému výročí souboru. Ale postupně se setkal s takovým ohlasem, že letos již probíhal jeho čtvrtý ročník. Klíček a Klíčenky jsou vpravdě demokratickým souborem. Zpívat tam může každý. Nejsou žádnou elitní, výběrovou skupinou. Zpívají pro radost a také pořádají – krom vystoupení – řadu záslužných akcí. Společně jezdí i na letní tábory, kde nacvičují repertoár pro novou sezónu. O nesmírné síle kolektivu souboru s letitou tradicí svědčí, že se na pódiu vystřídali ti nejmenší se sboru MAMAKLÍČEK, poněkud starší „špunti“ z MORAŠICKÉHO KLÍČKU, přes OLD KLÍČENKY až k PRAKLÍČI. Ty nejstarší interprety dokonce do areálu zavezly sanitky Červeného kříže. Ale Hašlerova „Písnička česká“ byla v jejich bezprostředním podání tím nejsilnějším zážitkem celého programu!

Mažoretkám ze Sokola Chrudim to sluší! Vede je Nina Nováková.

Zlatým hřebem celého Festiválku ve Statiňanech byl křest CD po titulem DARUJ PÍSNIČKU. Šlo vlastně o darování na druhou. Jednak si Klíček i Klíčenky na albu zazpívaly vedle herců a zpěváků, kteří jim darovali své písničky – Moniky Maškové, herců Jana Přeučila a Evy Hruškové, muzikanta, skladatele a kapelníka Karla Vágnera se synem Josefem, Petra Podhájeckého a chrámového sboru kláštera ve Slatiňanech. Mimo toho je celé album s překrásným obalem, jemuž vévodí na titulu kapka krve se stylizovanou kytarou, věnováno – dobrovolným dárcům krve! Bez zajímavosti není ani věkové rozpětí interpretů na tomto milém CD – plných dvaadevesát let!!! Nejmladší zpěvačce z MAMAKLÍČKU jsou totiž pouhé tři roky a doyen z PRAKLÍČE, který v plné síle zpívá na tomto CD dosáhl již požehnaných pětadevadesáti let!

K velkým zážitkům patřilo vystoupení tanečního souboru Domova sociálních služeb ve Slatiňanech STEP, kde tancují i klienti s mentálním postižením. Jedná se o soubor s dlouholetou tradicí a vede jej Lída Rýdlová.

Celá předposlední dubnová sobota ve Slatiňanech byla velice vydařená. Mimo jiné ukázala, že se může trávit aktivně – a nikoli u počítačů, tabletů anebo v nákupních centrech. Navíc posloužila velmi dobré věci.

 

Z původní oslavy vznikl tradiční festival

Slatiňany – V sobotu 23.dubna se v areálu Sokola Slatiňany od 10 hodin koná už čtvrtý ročník Festiválku na klíček. Původně byl koncipovaný jako oslava 30.narozenin Klíčku, ale radost a pohoda při setkávání přátel vedly k pokračování.
 
 
Nyní je Festiválek příležitostí prožít příjemný den pro celé rodiny. V pódiovém programu vystoupí pořádající soubor Klíček a Klíčenky se všemi svými složkami – Mamaklíčkem, Morašickým klíčkem, Praklíčkem a kapelou Praklíče.

Dále vystoupí milí hosté – Mažoretky Sokola Chrudim, folklorní soubor Sejkorky Sokola Slatiňany, Mateřská škola Slatiňany, bubeníci z Dětského domova Přestavlky, taneční kroužek Step Domova sociálních služeb Slatiňany, pěvkyně Monika Mašková, soubor Kvítko Mladoňovice a hlavní host Jiří Vondráček, hudebník a slatiňanský rodák. O zvuk akce se postará František Tuček z Pohleda, v jehož režii bude i závěrečná společná diskotéka. Bohatý bude rovněž i doprovodný program s občerstvením, skákacím hradem, malováním na obličej, tvořivými dílničkami, lákavými stánky i ukázkami práce ČČK Chrudim, SDH Topol a Městské policie Chrudim.

Součástí Festiválku, který se koná tradičně pod záštitou 1.náměstka hejtmana Pardubického kraje Jaromíra Duška, bude křest šestého CD Klíčku a Klíčenek. CD nese názec Daruj písničku jako parafrázi sloganu Daruj krev – zachráníš život, neboť je věnováno bezpříspěvkovým dárcům krve a krevních derivátů. Na CD darovali své písničky všechny složky rodinného souboru Klíček a Klíčenky, Mistr Přeučil a Eva Hrušková, Karel a Josef Vágnerovi, pěvkyně Monika Mašková a chrámový sbor kláštera Slatiňany. Perličkou je věkový rozptyl účinkujících – celých 92 let. Nejmladší zpěvačce z Mamaklíčku jsou tři roky, nejstaršímu zpěvákovi z Praklíčku je 95 let.

Za podporu Festiválku pořadatelé děkují firmě Omega plus Chrudim a firmě Tomi Morašice, mediálním partnerem je Chrudimský deník.

 

Jiří Vondráček se těší na slatiňanský festiválek i přátele

Slatiňany – V místním sokolském areálu se v sobotu odehraje tradiční Festiválek na Klíček. Jako hlavní host při něm od 16 hodin vystoupí slatiňanský rodák Jiří Vondráček, kterého jsme požádali o rozhovor.
 
 
Festiválek se koná ve Slatiňanech, vašem rodném městě. Uděláte si čas na malou procházku? Která místa máte oblíbená?
Doufám, že se ve Slatiňanech trochu projdu. Pokaždé když jsem doma, tak zajdu do parku, do lesa, kde už několik let vyrýpávám jedlé kaštany a gerilově je sázím kde se dá. Takže kaštany ze Slatiňan jsou už v Praze ve Strašnicích, v Hostivaři ale taky u Sázavy nebo v Jižních Čechách. Rozdávám sazenice kamarádům a ti šíří slávu slatiňanských jedlých kaštanů po naší republice… No a když by byl večer čas, zajdu k Béďovi na jedno.

Na gymnázium jste chodil do Chrudimi. Můžete zavzpomínat na své učitele nebo spolužáky?
Jejda, to by bylo dlouhé povídání, protože těch historek ze školy je spousta. Ale svého času jsem do chrudimské SVVŠ jezdil na kole, dokud mi ho ovšem někdo neodcizil. Pak už to zase bylo na autobusu. No a maturitní večírek jsme měli na Monaku. Končil hodně po ránu. Když je čas, tak se se spolužáky sejdeme. Ale už bychom občas měli nosit vizitky. Někdy je těžké se orientovat mezi vzpomínkami a současností (úsměv).

Prý jste se v kostele svatého Martina ve Slatiňanech ženil. Nebyly s tím v době socialismu problémy?
Ano, s Hankou jsme měli tím pádem dvě svatby. Jednu v Chrudimi na radnici a druhou v našem kostele. Na kůru mi zpívali Marsyas a bylo to hodně emotivní. Ale problémy jsem neměl. Nebyl jsem ostře sledovaná osoba, protože naše muzika, kterou jsem v té době dělal s Marsyas, naše socialistické papaláše nezajímala. A tak to prošlo bez nepříjemností.

Přijedete na pozvání Ivy Malinové, vaší spolužačky z gymplu. Už jste alespoň prostřednictvím nahrávek slyšel její svěřence zpívat?
Jasně, pustil jsem si je na internetu. A mám velkou radost, že se dětem Iva věnuje. V dnešní době se hrne všechno přes techniku a hudba trpí… Myslím, že je potřeba se výuce hudby na základních školách věnovat mnohem intenzivněji a nápaditěji, než je normálně dle osnov zvykem. Naučit děti lásce k hudbě v osnovách nenajdete. To je na učitelích a jejich přístupu. A když učitel neumí třeba dost dobře hrát a zpívat, dají se využít zajímaví lektoři a hledat zkrátka cestu, která ty děti zaujme. Ale musí se začínat už v první třídě. V sedmičce už je všechno ztraceno.

V poslední době se hodně hovoří o vaší skupině Vokobere. Představte nám ji prosím.
Raději bych Vokobere představil ve Slatiňanech naživo. Jsme tři chlapíci, co muziku už nějaký ten pátek dělají. Petr Kocman je vynikající muzikant a country zpěvák a spolupracujeme spolu dlouho. Píšu mu písničky, natočil jsem mu několik klipů, ale to se stalo až po té, co jsme se spolu potkali v Jihlavě na Portě jako porotci. A tam jsme si taky spolu zahráli a pak už to šlo správným pop-folk - country směrem.

Časem jsme přibrali kytaristu a zpěváka Tomáše Berku, který taky už projel republiku s několika kapelami a teď si tedy občas zazpíváme písničky, které jsou postavené na kytarách a sborech. Takže si občas dáme kromě těch svých taky nějaké perličky od Beatles, nebo Eagles. Ty se samozřejmě objeví na našem akustickém turné, které jedeme s naší Luckou ve 14-ti městech v České republice na přelomu srpna a září. A jak vím, máme naplánován i Hradec Králové. Nicméně doufám, že ve Slatiňanech stihneme s VKB nějaký ten koncert ještě než se rozpadneme, nebo umřeme.

Jaké písničky s kytarou ve Slatiňanech zazpíváte? Uslyšíme i „Máš chuť majoránky", kterou jste složil pro Karla Zicha?
Majoránku zpíváme i s Vokobere a určitě ji doma zazpívám. A taky Měšťácký blues, Týden, nebo Nánu nevěrnou, to bude záležet na atmosféře. Doufám, že přijdou i někteří spolužáci a kamarádi, aby se mrkli, jak si jejich spolužák po těch letech vede na jevišti. 
Ahoj na Klíčku v sobotu!

 

Klíčenky přivolávaly jaro

Heřmanův Městec - Přií sobnotním Velikonočním jarmarku v Heřmanově Městci zpestřily předjarní náladu návštěvníků Klíčenky, pěvecký soubor vedený Ivou Malinovou. 
 
Seskupení dětí a dospělých muzikantů se už brzy pochlubí novým CD, jehož název je Daruj písničku. „Cédéčko" je věnováno bezplatným dárcům krve a krevních derivátů.

 

 

Moréna odplavala po řece pryč

Chrudim, Hlinsko - Lidé v Chrudimi i Hlinsku se zbavili zimy a přivítali jaro v duchu prastarých lidových tradic.
 
 
Vynášení smrtky a vítání jara je prastarý lidový zvyk, jehož tradice přetrvala až do dnešních dob. Přesvědčit se o tom mohli kolemjdoucí v Chrudimi i Hlinsku, kde během dvou uplynulých víkendových dní tamní obyvatelé nechali symbol zimy odplout po řece.

V Chrudimi vynášení Morény začalo v sobotu od desíti hodin dopoledne v Letním kině, kde si zájemci mohli zdobit perníčky nebo malou Morénku. Odtud průvod vyrazil směrem k Divadlu Karla Pippicha. Zpěvem a muzikou podpořil lidové zahánění zimy pěvecký soubor Klíček a Klíčenky. Na mostě u divadla Moréně zbývaly poslední vteřiny života, než se ladným obloukem ponořila do chladných vod Chrudimky.

V Hlinsku se rozhodli zbavit Smrtky na Smrtnou neděli. Od Multifunkčního centra Hlinsko vyšel průvod pořádaný Dětskými folklorními soubory Vysočánek Hlinsko a Kuřátka z Chrudimi ve tři hodiny odpoledne.

Průvod městem
Za hudba zpěvu došlo procesí nejprve k Domovu seniorů Drachtinka, kde děti přihlížejícím klientům zazpívali a krátce zatančili. Poté se už průvod znovu vydal na cestu, aby svou pouť završil v hlineckém Betlému. I tady se zpívalo a tančilo, načež pořadatelé Smrtku svlékli, zapálili a hodili do řeky.

Definitivnímu konci Smrtky přihlíželo v Hlinsku mnoho diváků, a to nejen z řad rodičů dětí vystupujících v dětských souborech, ale i kolemjdoucích, které netradiční procesí procházející přes město zlákalo a oni jej následovali.

Kdo nestihl vynášení smrtky v Hlinsku během minulé neděle, nemusí ještě věšet hlavu. Pořadatelé se rozhodli učinit tak ještě jednou, a to v 20. března opět od 15 hodin.
 

 

Pohledský karneval se nesl v duchu sportovních her

8.2.2016
Mladoňovice – Dobrý nápad a smysl pro legraci. Tak lze definovat pořadatele sobotního karnevalu v kulturáku v Pohledu, místní části obce Mladoňovice.
 
 
Děti se dobře bavily při „olympijských hrách" a ani k tomu nepotřebovaly drahé rekvizity.

„Sáně" v podobě papírových krabic skvěle jezdily po parketách, jako na ledu zvládali malí sportovci i curling se smetákem. Za zvládnutí každé olympijské disciplíny dostaly děti razítko, aby po splnění všech úkolů dostaly z rukou starostky Mladoňovic Ivany Blehové „medaili", kterou zpodobňovala fidorka na olympijské stužce. Starostka při sportovním klání ukázala, že si umí ze sebe udělat legraci. Stala se Lyžařem popletou a děti měly na jejím stanovišti uhodnout, co všechno nepatří do lyžařské výbavy. Vzhledem k tomu, že na kostýmu s plovacím kruhem, slamákem na hlavě nebo berlemi pro invalidy byly na místě jen lyže, nikdo neodcházel od milého poplety bez razítka.

Pohotovou a vtipnou moderátorkou karnevalu byla Iva Malinová, vedoucí pěveckého sboru Klíčenky, o zábavu se postarali členové místního ochotnického spolku Kvítko.