Rok 2014

Chrudimský deník

Heřmanův Městec rozezní koledy, přijďte si též zazpívat

10.12.2014    

Heřmanův Městec - Na náměstí Míru v Heřmanově Městci se ve středu v šest hodin večer rozezní vánoční koledy.

Společné zpívání tu v rámci  programu "Česko zpívá koledy" spojíme s vystoupením heřmanoměsteckých pěveckých sborů Vlastislav a Písnička. Jako hosté se představí  pěvecké soubory Klíček a Klíčenky, které byly hlavními interprety loňského zpívání koled na Resselově náměstí v Chrudimi.

Zazpíváme si společně pět koled:  Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední dvě koledy vybrali čtenáři hlasováním, na závěr jako přídavek budou opět znít populární Vánoce, Vánoce přicházejí.

Na organizaci večera na náměstí Míru se podílí i město Heřmanův Městec. Místostarosta Otakar Volejník zajistil stupínky pod sborové zpěváky a zařídil též osvětlení prostoru pro účinkující. Před zimou pak každého ochrání nádoba plná horkého čaje.

Celé Česko ve středu bude zpívat koledy s regionálními Deníky již počtvrté. Kromě Heřmanova Městce se tentokrát ke zpívání připojí na Chrudimsku i městys Bojanov, kde se před školou rozezpívá dětský sbor Bojďata pod vedením učitelky Darji Michálkové.

Zpívání koled je příležitostí setkat se s našimi čtenáři, přáteli a blízkými a prožít hezký předvánoční večer. Rádi vás uvidíme! 

Chrudimský deník

Nezmaři zaplnili sál hostince

18.11.2014    

Rabštejnská Lhota - Koncertu by slušelo divadlo, ale nešlo zjistit, kolik stojí.

Návštěvníci sobotního koncertu folkové skupina Nezmaři málem nadšením zbořili sál. Přišlo jich 250 a kdyby vystoupili třeba v chrudimském divadle, jeho kapacitu by pořadatel Pavel Tlapák v klidu naplnil. "Bohužel, domluva o pronájmu divadla je nemožná prostě jsem se nedozvěděl cenu. Komunikace s Chrudimskou besedou není dobrá, nikdo mi neodpovídá na maily a na přímou otázku, kolik pronájem stojí, jsem také odpověď nedostal," řekl Pavel Tlapák.

Kulturní akce, které pravidelně pořádá, proto přesunul do Rabštejnské Lhoty. Tam si v sobotu našli cestu nejen Chrudimáci, ale i lidé z Pardubic a jiných vzdálenějších míst. Nejprve vystoupil pardubický sbor Fidlátka, který je vítězem dětské Porty. Holčičky s housličkami, chlapci se saxofony, kontrabasem a dalšími nástroji ukázali své hudební nadání a nadšení ze zpěvu a muziky.

Nezmaři si vyžádali vystoupení pěveckého souboru Klíček a Klíčenky, který má jejich písně ve stálém repertoáru a objevují se i na vydaných CD. Série písní začala Nezmarovskou Je dobré, pokračovala písničkou Růže a dalšími, které sklidily velký potlesk obecenstva. Potom už následoval samotný koncert skupiny Nezmaři, která je stálicí české folkové scény.

Diváci byli nadšeni z milých písniček jejichž devízou je krásná melodie a perfektní hlasová synchronizace interpretů. Nezmaři si nakonec zazpívali s dětmi.

"Je nás tu víc, než Alexandrovců," vtipkovali. "A nám je velkou ctí, že jsme mohli společně stát na jednom pódiu," řekla vedoucí Klíčku a Klíčenek Iva Malinová. 

Chrudimský deník

Topolský jarmark se vydařil, finanční výtěžek dostanou děti

18.11.2014    

Topol - /FOTOGALERIE/ Místní neregistrovaný Svaz žen ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Topol uspořádal v sobotu tradiční předvánoční jarmark.

Tuto událost spojenou s kulturním programem si nenechala ujít spousta lidí. Topolský jarmark oživil svými kresbami Jan Honza Lušovský, na pódiu se představily děti z topolské mateřské školky a pěvecký soubor Klíček a Klíčenky.

Místní hasiči připravili pro návštěvníky bohaté občerstvení, podával se horký svařák a medovina, bramboráky a další dobroty šly na dračku. Ve stáncích bylo možné koupit věci , které se v mnohých domácnostech objeví pod vánočním stromečkem. "Myslím, že se jarmark vydařil a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na jeho organizaci podíleli. Výtěžek věnujeme dětem, které na akci vystoupily," uvedl velitel topolských hasičů Libor Pilař. 

Chrudimský deník

Festival na Klíček: přijelo přes 200 hudebníků

3.6.2014    

Slatiňany - V ostré konkurenci kulturních a společenských akcích, které se pořádaly v sobotu po celém Chrudimsku, si na Festival na Klíček ve Slatiňanech našlo cestu několik set malých i velkých návštěvníků.

V areálu slatiňanské sokolovny na pódiu vystoupilo přes 200 účinkujících, a to včetně pořadatelského souboru Klíček a klíčenky, který letos oslavil své už 31. narozeniny. Děti mohly řádit ve skákacím hradu, prohlédnout si vybavení chrudimských dobrovolných hasičů nebo si vyzkoušet znalosti první pomoci.

Za zmínku stojí i možnost hrát si se stavebnicí Merkur, u které se střídali děti i dospělí rovným dílem.

Letošní festival se pořádá podruhé. Před rokem to bylo zamýšleno jako oslava kulatého jubilea sboru Klíček a Klíčenky, ale podle jeho sbormistryně Ivy Malinové byl zájem takový, že se pohodové odpoledne pro celou rodinu muselo zopakovat.