Rok 2013

Chrudimský deník

OBJEKTIVEM: Resselovo náměstí rozezněly koledy

11.12.2013    

Chrudim - Ve středu s úderem osmnácté hodiny se chrudimským náměstím Josefa Ressela v Chrudimi rozezněly vánoční koledy stejně tak, jako na dalších 279 místech v celé České republice i v zahraničí. V rámci akce Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem dorazilo na náměstí okolo tří stovek návštěvníků. Radostné, překvapené, ale hlavně milé "Ahoj," znělo do noci, jak se vítali přátelé i známí. Vůně svařeného vína i pečených kaštanů a stříbrná záře majestátního vánočního stromku na náměstí pomáhaly navodit tu správnou atmosféru nadcházejících Vánoc.

Na pódiu vystoupil pěvecký soubor Klíčenky, který zpívá při oblastním spolku Českého červeného kříže, pod vedením Ivy Malinové. Sbor nejprve zapěl pětici koled a návštěvníci se mohli přidat. Pro osvěžení paměti jim sloužily speciální Deníkem vydané zpěvníky, které však mnozí třímali v rukou, ale zpívali po paměti. Aby si návštěvníci užili, sbor Klíčenky přidal ještě pásmo připravených adventních písní.

"Přeji vám pěkné vánoce a hodně příležitostí se setkávat i v tom příštím roce. Jak se to říká, když se zpívá, lidé nemají ani čas se hádat," popřála divákům a posluchačům sbormistryně Iva Malinová na závěr koncertu.

"Bylo to moc hezké. Líbilo se nám tady. Nevadí, že tu není sníh, zima je pořádná, tak to stačí," říká Sylvie Benešová z Medlešic, která přihlížela koncertu. "Myslím si, že se koledy mohou zpívat i před Vánoci, jenom bych vypustila tu Narodil se Kristus Pán, ta by se měla zpívat až na štědrý den. Obecně se na Vánoce těšíme, už jsme i vyzdobili náš dům," dodává návštěvnice.

"Bylo to tu moc krásné. Písničky známe, tak jsme zpívaly i bez pomocí zpěvníku," dodávají Iveta a Tereza Korečkovy z Chrudimi.

Chrudimský deník

Na náměstí si můžete zazpívat i popřát blízkým

11.12.2013    

Chrudim - Ve středu si určitě udělejte čas! Věříme, že jste nezapomněli na lehce zapamatovatelnou číselnou formulku jedenáct dvanáct třináct! Jedenáctého dvanáctý roku dva tisíce třináct se sejdeme v Chrudimi na Resselově náměstí, abychom v 18 hodin zahájili akci s názvem Česko zpívá koledy.

Na pódiu navodí vánoční atmosféru pěvecký soubor Klíčenky, který nejprve zazpívá několik vánočně naladěných písniček pro dobrou náladu. Potom už se rozezpívá chór z hlasů všech, kteří do centra města dnes zavítají. Zazpíváme si společně nejkrásnější české koledy, hodíme starosti a shon za hlavu a užijeme si pohodu u vánočního stromu, medoviny a trdelníku nebo palačinek.

Přineste si s sebou zpěvníček, který je součástí středečního vydání novin. Pokud se vám podaří zdařilý snímek zpěváků, kteří z něj čtou texty koled, pošlete nám ho na adresu pavla.janouskova@denik.cz. Na webových stránkách www.chrudimsky.denik.cz již dnes večer najdete první fotografie z akce, která se koná třetím rokem a spojuje celou republiku.

Redakce Chrudimského deníku bude samozřejmě na místě a nabízí všem možnost zaslání vánočního přání blízkým prostřednictvím našeho webu i tištěných novin. Chcete popřát manželce, tatínkovi nebo svým dětem hezké svátky? Učiňte to při návštěvě akce Česko zpívá koledy, která se koná právě ve středu na Resselově náměstí v Chrudimi v 18 hodin. 

Chrudimský deník

Koncert pro Barborku byl plný lásky a otevřel lidská srdce

10.12.2013    

Chrudim - Dějištěm benefičního Koncertu pro Barborku byl v neděli v podvečer místní R-klub. Kdo přišel, aby přispěl na finančně náročnou léčbu blonďaté holčičky postižené dětskou mozkovou obrnou, odcházel domů s pocitem lásky, sounáležitosti a vnitřního klidu.

Pěvecký soubor Klíček a Klíčenky, který existuje už tři desetiletí, opět potvrdil, že benefiční akce jsou jeho hlavním posláním. Radost, která přímo čišela z dětí, ale i dospělých zpěváků a muzikantů, přešla během chvíle i do obecenstva, které ocenilo potleskem výkony sólistů i celého sboru.

Bezprostředním a přitom zralým projevem si diváky získal mladý zpěvák, tanečník a herec Slováckého divadla v Uherském Hradišti David Macháček , který je Barborčiným bratrancem.

Hlavní hvězdou večera se stal zpěvák Martin Maxa, který přivezl do Chrudimě svoje nové CD a kdo si ho za 150 korun koupil, rovněž finančně přispěl na Barborčinu léčbu.

Martin Maxa obecenstvo přesvědčil o tom, že velké svaly inteligenci nesnižují. Jeho vlastní texty jsou chytré, mají příběh a dávají nahlédnout do nitra tohoto charismatického člověka. Zpěvák se během vystoupení přiznal ke třem dětem a také tomu, že mu bude třiapadesát let. O tom, že na svůj věk nevypadá, ho lehce přesvědčily nadšené dívky tleskající a zpívající jeho písničky.

Barborka na koncertě chyběla. Jak řekla její maminka, dívka onemocněla neštovicemi a účast na koncertě byla tudíž nemožná. "Rád bych poděkoval všem, kteří přišli a přispěli Barborce na léčbu v lázních Adeli," řekl pořadatel Jan Krtička, kterému určitě patří za organizaci koncertu velký dík a obdiv.

Chrudimský deník

Koledy mají zázračnou moc

5.12.2013    

Chrudim - Sejdeme se společně, abychom si zazpívali ty nejlíbeznější české koledy, 11. listopadu na Resselově náměstí v Chrudimi. V ten den začínají městské vánoční trhy, a to v režii Chrudimské besedy. Návštěvníci se tedy mohou těšit nejen na pocity krásné sváteční pospolitosti, ale i na osvěžení tělesné schránky ve formě horké medoviny.

Hlavním tahounem akce Česko zpívá koledy bude pěvecký soubor Klíčenky, který je kombinací dětského zpěvu s hudebním doprovodem dospělých zkušených muzikantů. Jeho vedoucí Iva Malinová se svými svěřenci se už moc těší na atmosféru, kterou umocní svátečně vyzdobené chrudimské náměstí. O ozvučení prostoru je díky vstřícnosti Chrudimské besedy postaráno, a tak věříme, že se nás sejde skutečně hodně a užijeme si společné zpívání českých koled, které mají velkou moc dokážou v člověku vyvolat pocit radosti a pokory. Tuto vzácnou chvíli jsme ostatně zažili vloni v Hlinsku, kde jsme zpívali společně s dětským sborem Sedmikráska při místní základní umělecké škole, který vede sbormistryně Lidmila Holasová.

Věříme, že v Chrudimi 11. prosince v 18 hodin na nás dýchne Ladova pohoda Vánoc, zastavíme se ve shonu a stresu, sevřeme v ruce kelímek s horkým mokem a pomyslíme si, jak krásný nastal čas. 

Chrudimský deník

Park Střelnice se po dva dny zaplní dětmi

23.5.2013    

Chrudim - Oblíbená akce Bambiriáda se letos uskuteční již po dvanácté. Organizace pracující s dětmi z Pardubického kraje představí svoji činnost

Pořadatelé z Občanského sdružení Altus slibují pro i letošní rok velice zajímavý program. Prezentovat se zde bude téměř 40 organizací z celého Pardubického kraje. "Těšit se tak můžete na již tradiční skákací hrad, zahrajete si deskové hry v rámci projektu Hrajeme si s Chrudimskou nebo vyzkoušet laser game v improvizované venkovní aréně," říká Martin Benák, koordinátor Bambiriády.

Akci pro školy z okresu Chrudim si připravila akciová společnost České dráhy, která je celostátním partnerem Bambiriády. Pro všechny organizované skupiny nabízí přepravu zdarma regionálními vlaky. Více informací získáte na stránkách chrudimské Bambiriády.

Jako každý rok, tak ani program na pódiu letos nezůstane pozadu. "Po loňské úspěšné premiéře se představí Ultimate Ramp Show se svou freestyle BMX exhibicí. Navíc mají právě na Bambiriádu připravenou speciální show, která díky použití dvou odlišných překážek, slibuje ještě atraktivnější podívanou," říká Matěj Zelinka, koordinátor pódiového programu. Nebudou chybět ani tradiční bambiriádní vystupující Jan Honza Lušovský a Ječná žízeň nebo nováčci ze žákovského tanečního souboru ze ZUŠ Luže Galaxis či mladý nadějný rapper DíOu se zpěvačkou Májou Vaškovou.

Generálním partnerem Bambiriády 2013 je FLEXI životní pojištění Pojišťovny České spořitelny a celostátním mediálním partnerem Hit rádio. Chrudimská Bambiriáda probíhá za přispění Pardubického kraje, města Chrudim a dalších partnerů. Hlavním organizátorem je ČRDM.

Další informace získáte na webové adrese www.bambiriada.cz nebo www.bambiriada.chrudimka.cz, kde naleznete i fotogalerie z loňských ročníků.

Pestrý program, vybere si každý

ČTVRTEK 23. 5. 2013

9:00 9:30 DDM Ježkovka Heřmanův Městec Taneční vystoupení

9:30 9:55 ZŠ Chrast Pěvecký sbor Zvoneček

9:55 10:00 DDM Damián Lanškroun Street-dance formace

10:00 10:30 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ BAMBIRIÁDY 2013

10:30 10:50 Vyhlášení soutěže Školní časopis Pardubického kraje 2013

10:50 11:00 Denní stacionář Jitřenka Hudebně pohybové vystoupení Pomáda

11:00 11:15 ZŠ Bojanov Pěvecký sbor Bojďata, Bojda Band

11:15 11:30 ZŠ Bojanov Orientální tance

11:30 12:00 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

12:00 12:30 JAN HONZA LUŠOVSKÝ

12:30 13:00 Představení organizací

13:00 13:15 Předání cen Krajského kola soutěží v projektu Volba povolání v Pardubickém kraji

13:15 13:30 Centrum volného času Horní Jelení Tancování máme rádi, Rebelové

13:30 14:00 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

14:00 14:10 InDance Chrudim Taneční vystoupení

14:10 14:30 DDM Ježkovka Heřmanův Městec Taneční vystoupení

14:40 15:00 Action girls taneční a pěvecké vystoupení

15:00 15:30 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

15:30 16:00 Taneční orchestr ZUŠ Luže Galaxis

16:00 16:30 DDM DELTA Pardubice Břišní tance, Love Dance, Drsňačky...

16:30 16:40 Dětský aerobik TJ Sokol Chrudim Whistle, Lachtaní rodinka, Když v létě prší...

16:40 18:00 WJEČNÁ ŽÍZEŇ

PÁTEK 24. 5. 2013

9:00 9:15 Zahájení soutěže mladých zdravotníků

9:15 9:25 Hádání písniček z pohádek a filmů soutěž o ceny

9:25 9:30 Křest brožury Průvodce volného času města Chrudim

9:30 9:50 ZŠ Seč Pěvecký sboreček

9:50 10:15 DDM Chrudim Zumba, Street Dance, Veselé pískání

10:15 10:35 Loutkářský soubor Ahoj Chrudim To se v lese nedělá

10:35 10:45 Loutkové divadlo Amitos Pejsek a kočička aneb potrestaný zloděj

10:45 11:00 ZŠ Seč Taneční kroužek

11:00 11:30 JAN HONZA LUŠOVSKÝ

11:30 12:00 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

12:00 13:00 Kytarové duo Lodi a Janek

13:00 13:20 Vyhlášení výsledků soutěže mladých zdravotníků

13:20 13:30 Fitcentrum Chrudim Taneční vystoupení Dance mix

13:30 14:00 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

14:00 14:10 InDance Chrudim Taneční vystoupení

14:10 15:20 DíOu & Mája Vašková rap koncert

15:20 15:30 CZECH HARDCORE JUMPERS

15:30 16:00 ULTIMATE RAMP SHOW BMX EXHIBICE

16:00 16:30 Klíček a Klíčenky pěvecký soubor ČČK Chrudim

Pavel Dolanský pod pseudonymem DiOu s Májou Vaškovou představí rap

V pátek ve 14:10 hodin se na pódiu při Bambiriádě představí Pavel Dolanský, vystupující pod pseudonymem DíOu. Tento 17letý student SOU Plynárenské Pardubice se rapu věnuje už 4 roky. Sám o sobě říká, že nechápe, jak se mohl od skupiny Katapult nebo Queen dostat právě až k rapu. Nedávno se zúčastnil konkurzu do soutěže Česko Slovensko má talent. Jak to dopadlo a co všechno DíOu s jeho dvorní zpěvačkou Májou Vaškovou předvedou na pódiu se dozvíte, pokud dorazíte do parku Střelnice.

Park Střelnice se promění v opravdovou střelnici

Jedna ze 40 prezentujících se organizací bude Laser Game Pardubice, která pro vás připravila speciální venkovní hernu. Laser game je akční adrenalinová hra. Tuto bezbolestnou formu paintballu či airsoftu hraje 6 10 hráčů. Přijďte si vyzkoušet a zažít jedinečný zážitek do venkovní laser game arény.

Evropská karta mládeže EYCA na Bambiriádě

Evropská karta mládeže EYCA (European Youth Card) je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé. Nejedná se o slevovou kartu pouze pro studenty, v České republice ji mohou získat všichni lidé ve věku 5 30 let. Karta je široce využitelná pro aktivity v různých oblastech života, jako je cestování, doprava, kultura, ubytování, stravování, nakupování, sport, služby či vzdělávání. Zájemci mohou navštívit VIP stan, kde dostanou základní informace a mohou si o kartu mládeže zažádat.

Na Bambiriádu vlakem a zdarma

Akciová společnost České dráhy nabízí jako partner akce školám na území bývalého okresu Chrudim bezplatnou přepravu organizovaných skupin žáků na Bambiriádu v Chrudimi regionálními vlaky. V případě zájmu o zajištění přepravy je nezbytné kontaktovat Krajské centrum osobní dopravy Pardubice na tel. 972 322 048 či 725 570 529 nebo e-mailu rotreklova@kcod.cd.cz a sdělit datum a počet osob, pro které je přeprava požadována. Pokyny k přepravě obdržíte obratem.

Adrenalinová show v podání Ultimate Ramp Show

Ani letos na Bambiriádě nebude chybět pořádná porce adrenalinu. Opět se můžete těšit na freestyle BMX exhibice v režii ULTIMATE RAMP SHOW teamu. Navíc sebou právě na Bambiriádu poprvé přiveze show, která díky použití dvou odlišných překážek, slibuje ještě atraktivnější podívanou. Během několika vystoupení, rozložených do obou dnů, se představí rideři ověnčení mnoha předními umístěními ve freestyle BMX závodech. Rozhodně tedy nebudou chybět obrovské skoky včetně těch nejtěžších triků, jaké si na kole lze představit.

Žákovský taneční orchestr Galaxis

Žákovský taneční orchestr Základní umělecké školy v Luži Galaxis hraje od roku 2010 a soustředí se na interpretaci známých českých i zahraničních popových a rockových skladeb, k čemuž je nástrojové obsazení souboru předurčeno, a to v úpravě kapelníka a učitele této školy Marka Jirovského. Jejich vystoupení je na programu ve čtvrtek v 15:30.

Czech Hardcore Jumpers

Nejstarší česká taneční skupina, jejíž doménou je styl zvaný Jumpstyle, se opět po roce vrací na Bambiriádu v Chrudimi. To nejlepší, co tento styl nabízí předvedou v pátek od 15:20.

Soutěž hlídek mladých zdravotníků

V rámci Bambiriády proběhne okresní kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků. Jedná se o zdravotnické kroužky dětí působící na základních školách a víceletých gymnáziích.

Cílem soutěže první pomoci je motivovat děti a prověřit jejich znalosti a dovednosti při poskytování první pomoci. Zahájení proběhne v pátek v 9:00 na pódiu a následně také ve 13:00 vyhlášení výsledků.

Chrudimský deník

Festiválek na klíček rozzáří Slatiňany

 
 
15.5.2013
Slatiňany – V sobotu se v areálu Sokola Slatiňany sejdou současní a bývalí zpěváčci pěveckých souborů Klíček a Klíčenky, jejich rodiče, kamarádi a řada hostů, kteří jim přijdou popřát jejich narozeninám.
„Pěvecký soubor Klíček a Klíčenky slaví v těchto dnech krásných 30 let své nepřetržité existence. 11. května 1983 poprvé vystoupil Klíček ve Skutči na přehlídce pěveckých sborů mateřských škol a od té doby daroval stovkám dětí, jejich rodičům a přátelům a tisícům diváků nepřeberné množství radosti ze zpěvu, z hudby a především z opravdového kamarádství” říká o historii Chrudimského pěveckého souboru Iva Malinová, vedoucí pěveckého souboru Klíčenky.
Program bude opravdu pestrý, kromě domácích Klíčenek a jejich sólistů vystoupí i mnoho hostů. „Zazpívají děti s maminkami z rodinného centra Mamaklub Chrudim, předškoláci z Mateřské školy Morašice a Tralaláček z Mateřské školy Strojařů, pěvecké sdružení Když-tak z Chrudimi, pěvecký kroužek Viola z DSS Slatiňany. Zatančí národopisný soubor Kuřátka Chrudim, taneční kroužek Step DSS Slatiňany. Písničky z pohádek zazpívá absolventka Deylovy konzervatoře Monika Mašková a pohádku zahraje soubor Kvítko z Mladoňovic. Dále přivítáme hosty a kamarády, se kterými jsme se na naší třicetileté cestě potkali” prozrazuje z programu Iva Malinová.
V areálu bude připraveno kromě kulturního programu hodně zábavy pro děti, stánek Českého červeného kříže a ukázka vybavení topolských hasičů. Vstupné je dobrovolné a výtěžek ze vstupného je věnován na pořízení kompenzačních pomůcek pro hendikepovanou osmiletou Klíčenku Lucinku Švecovou.

Chrudimský deník

 Klíčenky chtějí v Heřmanově Městci uvítat znovu

 
 
 

27.2.2013
Heřmanův Městec – V neděli 24. února odpoledne v Rytířském sále heřmanoměsteckého zámku vystoupil dětský pěvecký sbor ČSČK z Chrudimi Klíčenky.
Koncert pořádala Církev československá – husitská ve spolupráci s Domovem pro seniory hl. m. Prahy. Klíčenky vystoupily na zámku již v loňském roce a jejich umělecká vedoucí Iva Malinová doufá, že se koncerty stanou pěknou tradicí. Obyvatelé domova i veřejnost měli příležitost vyslechnout si z pestrého repertoáru souboru písně duchovního charakteru, spirituály, populární i lidové písně. Posluchači odcházeli z koncertu s úsměvy na tvářích, potěšeni vitalitou dětí i radostí, s níž všichni zpívali a hráli.
Soubor doprovází kapela, složená převážně z rodičů dětí. Klíčenky letos v květnu oslaví 30 let své existence a tak bychom chtěli sbor opět do Heřmanova Městce pozvat a oslavit s nimi jejich jubileum dalším koncertem.
Alena Tučková