Rok 2012

Chrudimský deník

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku


Dvakačovice: Benefiční koncert
Zastupitelstvo obce Dvakačovice a Českobratrská církev evangelická si Vás dovolují srdečně pozvat na 1. benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován na opravu Chrámu Páně Českobratrské církve evangelické ve Dvakačovicích. Koncert se uskuteční v kostele 2. prosince od 16 hodin. Těšit se můžete na Semper collegium s operní sopranistkou Noemou Erba, kterou doprovodí Tomáš Johancsík a Pavlína Chlupáčová (flétna), Jan Linhart (kontrabas) a Daniel Štulpa (klávesy), chybět nebude ani Dětský pěvecký sbor ČČK Chrudim Klíčenky. Vstupné dobrovolné! Vánoční atmosféru zpříjemní také možnost zakoupení adventích věnců, kosmetiky, drobných dárků ze dřeva, originálního malovaného textilu, medoviny či svařáku.

Chrudimský deník

Vánoce 2012

 
 
Chrudim: Vánoční zpívání v parku Střelnice
S místním duchovním si povíme o významu Vánoc a tradicích, s hudebním doprovodem souboru Klíčenky ČČK Chrudim si zazpíváme koledy a po náhonu Chrudimky budeme pouštět ořechové lodičky s betlémským světlem. Zájemci budou mít možnost odnést si světlo také domů nebo ochutnat vánoční cukroví, které pro vás připraví jídlena Kruh zdraví Chrudim. Akce se koná 23.12.2012 od 17:00 za každého počasí.

Chrudimský deník

Kastelánka zamkla hradní bránu, Lichnice se ukládá ke spánku


19.11.2012    

Třemošnice - S koncem roku přichází vyhodnocení a rekapitulace. Bilancuje také kastelánka Ivana Matyková (na snímku), která uzamkla bránu na zřícenině hradu Lichnice. Hrad se tak ukládá "k zimnímu spánku".

Ani během minulé zimy však na zřícenině nebylo úplně mrtvo. Již v lednu bylo v hradních sklepeních provedeno sčítání netopýrů. Přezimovalo tady až 37 netopýrů a jedním z nich byl vzácný exemplář netopýra řasnatého.

Zima na hradě je krásná a proto se zde také konají svatby. Zapomenout nelze ani na pravidelně zimní táboření. Při letošních -21 stupních Celsia se tu sešlo na třicet trempů a táborníků.

Už v březnu pak kastelánka "vymetla všechny pavučiny a vyhnala uschovaná strašidla" a otevřela brány hradu. Prozatím jen na víkendy. Návštěvníci byli natěšení, že mohou vyjít na nádvoří, hledět do dáli a kochat se krásami okolí. Jak potom běžel čas, akcí na zřícenině přibývalo. Pro děti zde proběhla v květnu první akce: hrálo se divadlo "Zachraňte princeznu". Návštěvníkům tu zazpíval hudební sbor Klíčenky a podobné akce poté probíhaly ve stále rychlejším tempu.

Poprava na závěr

Začátkem července se brány otevřely pro návštěvníky již naplno, kromě pondělí tedy každý den. Počátkem měsíce se na hrad zatoulal i pořad ČT "Toulavá kamera", který poodhalil tajemství hradu televizním divákům. Na nádvoří hradu se také sportovalo. Několikrát tu proběhlo například cvičení s powerjógou.

Nádvoří hradu pravidelně ožívá rovněž folkovými festivaly. I letos navštívili nádvoří rovněž kynologové se svými miláčky, kteří tady propagovali i činnost psího útulku v Heřmanově Městci. Hrad také patřil šermířům, lukostřelcům, katům, ukázkám středověkých zbraní a samozřejmě nesměl chybět ani středověký jarmark. Poslední kulturní akce se na Lichnici konala v závěru září. Byla to Svatováclavská slavnost s ukázkami středověkých kostýmů a dobových tanců. Kati při ní "odsoudili nezbednou ženu" a vykonali "popravu".

Návštěvnost stoupá

Za velice důležitou činnost lze označit stavební práce, které na Lichnici probíhají rok co rok.

Objekt je zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Kromě Pardubického kraje finančně přispělo i město Třemošnice na opravy a konzervace hradní štítové stěny a na další práce. Také prachovická společnost Holcim Česko přispěla velkou měrou k opravám.

Lichnice se podle kastelánky Ivany Matykové dostává stále více do podvědomí lidí. A to nejen těch z okolí, ale také z jiných koutů Česka a ze zahraničí. A tak rok od roku stoupá také návštěvnost hradu. V letošním roce prošlo jeho branou 20 484 platících návštěvníků, což je zhruba o 1500 lidí více, než v roce předchozím. I proto lze pomalu končící rok 2012 jistě označit za zdařilý.

Chrudimský deník

FOTO: Jan Přeučil bavil na plese červeného kříže

25.1.2012    

Chrudim - Plesová sezona je v plném proudu. Podívejte se na galerii fotografií z plesu Českého červeného kříže.

Na pódiu mimo jiné vystoupil pěvecký sbor Klíčenky, který je součástí pořadatelské organizace a jeho členové byliv poslední době hodně vyhledáváni pořadateli společenských událostí.  Plesová sezona právě vrcholí, o nadcházejícím víkendu se například uskuteční v hlinecké Orlovně ples sportovců.


Chrudimský deník

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku


Tříkrálový koncert - Heřmanův Městec

Domov pro seniory hl. m. Prahy a Náboženská obec Církve čs. husitské v Heřmanově Městci vás srdečně zvou v sobotu 7.1.2012 v 18.00 do Rytířského sálu zámku na Tříkrálový koncert dětského pěveckého sboru Českého červeného kříže v Chrudimi Klíčenky umělecká vedoucí Iva Malinová. Vstupné dobrovolné.