Rok 2010

Chrudimský deník

Děti zazpívaly na památku velkého herce

 
 
22.9.2010 
Bratronice, Chrudim – Již tři roky není mezi námi, přesto velká legenda českého divadla i filmu žije v srdcích lidí dál. Herec Petr Haničinec by 15. září oslavil 80. narozeniny.
Poklonit se Petrově památce, položit květiny ke hrobu, ale i zavzpomínat při sklence vína a zazpívat mu, přijeli do Bratronic na Kladensku kamarádi a kolegové, které měl rád a ani po jeho odchodu na věčnost na něj nezapomněli.
Stejně jako při předchozích setkáních, která se konala v obci za mistrova života, nechyběli tentokrát ani malí zpěváci ze souborů Klíček a Klíčenky při Mateřské škole Svatopluka Čecha v Chrudimi, s nimiž si herec nejednou společně zazpíval. Chrudimské děti skvěle reprezentovaly své město, udělaly paní Radce Haničincové a všem Petrovým přátelům velkou radost. „Při písni Tvůj hlas, kterou Klíčenky věnovaly svému vzácnému příteli, všichni povstali a uctili památku velkého herce a nádherného člověka, který žije dál v jejich srdcích,“ uvedla ředitelka chrudimské školky Iva Malinová.

Chrudimský deník

OBRAZEM: Biojarmark lákal lidi přírodními produkty


15.9.2010    

Chrudim - Resselovo náměstí bylo včera plné stánků s všelijakými výrobky a potravinami s předponou BIO.

Desátý ročník Biojarmarku v Chrudimi navštívily stovky lidí.

"Máme tu soutěž v poznávání stromů a keřů. Přichystány jsou i ochutnávky bylinných čajů a dílny například s výrobou záložek do knížek. Také je zde tkalcovský stav, kolovrátek, mokré filcování, trenažér dojení nebo rozkládací prase, které obsluhují studenti střední zemědělské školy," vyjmenovala některé z dílen na náměstí organizátorka Alena Vařejková z Ekocentra Paleta.
Na náměstí bylo kromě dílen a soutěží mnoho stánků s přírodně vyráběnými produkty. Mezi nimi byly  výrobky z léčivého rakytníku, frgále, různé druhy pečiva, mastičky a kosmetika z bylinek, ponožky z ovčí vlny, dřevěné hračky a další  věci.
Jejich prodej doprovázel na pódiu rozličný kulturní program. Dopoledne děti se zaujetím sledovaly pohádky, odpoledne vystoupil pěvecký sbor Klíček a Klíčenky a folková skupina Pouta.

Chrudimský deník

Tržnice patřila zpěvákům předškolního věku


3.6.2010    

Rosice - Mottem letošního 2. ročníku pěveckého minifestivalu Folková školka pořádaného v Rosicích u Chrasti bylo: "Světem křížem krážem".

Loňské nevlídné počasí neodradilo MŠ v Rosicích od zorganizování dalšího folkového minifestiválku.
Přestože byly v sobotu všechny volební místnosti v plném provozu, sešla se na rosické tržnici spousta lidiček. Těšili se na hlásky malých i větších zpěváčků.
Motto letošního minifestivalu bylo: "Světem křížem krážem".
Po vyslechnutí hymny rosické školky následovaly křtiny. Tentokrát se křtila vlajka minifestiválku. A jak jinak na akci dětí, než rychlými špunty. Autorem loga je Mudr. Pavel Fila. Je autorem i loga rosických zpěváčků Rosniček, které ve svých nových tričkách vystoupily jako první.
Pozvání opět přijaly Klíček a Klíčenky, sbory při MŠ Sv. Čecha z Chrudimi, a Zvoneček ze ZŠ Chrast. Dále zavítaly děti z MŠ pavoučka Poutníčka ze Řestok a "indiánské děti" z MŠ Luže.
Nakonec se všechny sbory sešly na pódiu, aby se s diváky rozloučily závěrečnou písní "Veď mě dál, cesto má" za doprovodu kapely Šmehydlo.
Nejkrásnější odměnou pro zpěváčky byl potlesk obecenstva, nejkrásnější odměnou pro publikum radost v dětských očích.
V jedné z mnoha písní zaznělo: " ...je dobré najít někoho, někoho vedle sebe, kdo řekne ti, jdem do toho, ty máš mě a já mám tebe ...".
Tak ať nás příští rok stejná cesta přivede zase zpět, a společně půjdeme "do toho" už potřetí.
Pokud budete k nám do Rosic chtít přijet dříve, než za rok, můžete navštívit Rosické trhy, které budou každou sobotu dopoledne až do Vánoc.
Přijet můžete i když nejste příznivci nakupování a navštívit galerii "Fantazie umění" rozšířenou o malou výstavu hasičsko - zemědělského muzea, která je umístěna v peci bývalé cihelny a bude otevřena od 26. června každou sobotu při konání trhů. Ve stejný den oslaví místní hasičský sbor 130. výročí založení hasičského sboru v Rosicích - Seslávkách.

Oslavy začnou ve 13.30 v kostele Sv. Václava vysvěcením hasičského praporu a po průvodu obcí budou pokračovat v areálu Rosických trhů ukázkami z činnosti hasičů a hasičské techniky. Oslavy zakončí taneční zábava, na které zahraje kapela Holá beznaděj.
Jste-li příznivci folkové muziky, Vaše příležitost k návštěvě "Folkové cihelny", opět v areálu Rosických trhů, přijde 24. července od 17 hodin. Velkým lákadlem, mimo jiné, bude i Pavlína Jíšová a hradecká Lokálka.
Pokud se Vám u nás v Rosicích zalíbí, můžete se zúčastnit tradiční noční hasičské soutěže "O pohár starosty obce" 11. září od 20 hodin. Jak je dobrým zvykem, celý večer doprovodí kapela Šmehydlo.
O těchto i dalších rosických akcích se můžete dočíst na obecních webových stránkách obec-rosice.cz. Na Vaši návštěvu se těší všichni pořadatelé.

Miroslava Vagenknechtová,
Rosice u Chrasti

Chrudimský deník

Konto Míša posílilo o téměř osm tisíc korun

 
 
 

26.5.2010
Chrudim – Den pro krásu přinesl oblastnímu spolku Českého červeného kříže 7745 korun. Peníze jsou uloženy na kontu Míša, ve kterém je už nashromážděno téměř šedesát tisíc korun.
„Byla jsem velmi dojatá, když jsem viděla moje holky ve svatebním,“ přiznala ředitelka chrudimské Mateřské školy Svatopluka Čecha Iva Malinová poté, co se členky jejího pěveckého sboru Klíčenky proměnily v manekýnky.
Inspirace ke zkrášlení byla při akci v Muzeu bohatá, zajímavé byly ukázky práce kosmetiček a vizážistů, na své si přišli milovníci květin.
Pro děti byl připraven hrací koutek a napínavá dražba podvazků, svatebních kytic a parfémů přinesla tolik potřebné peníze na Konto Míša.
Finance, které postupně přibývají, poslouží k nákupu speciálního přístroje k procvičování končetin malého Míši Teresky, který dochází do speciální třídy MŠ Svatopluka Čecha.
Právě po něm je účet založený oblastním spolkem Českého červeného kříže pojmenován.
 

 

Chrudimský deník

Den pro krásu posílí konto Míša

20.5.2010    

Chrudim - V sobotu ve 14 hodin v Muzeu začíná "Den pro krásu" - módní přehlídka svatebních a společenských šatů, prezentace líčení, účesů, květin, doplňků.

Manekýnkami se stanou dívky z chrudimského pěveckého sboru  Klíčenky při Mateřské škole Svatopluka Čecha, které si na závěr ve svatebním zazpívají.

Vystupovat s nimi budou i malé děti. Pořadatelem Dne pro krásu je oblastní spolek Českého červeného kříže Chrudim s podporou města a Chrudimské besedy.

"Věřím, že přijde početné obecenstvo a výtěžek zvýší stav konta Míša určeného pro nákup kompenzačních pomůcek pro speciální třídu naší Mateřské školy Svatopluka Čecha v Chrudimi," poznamenala ředitelka a sbormistryně Klíčku a Klíčenek Iva Malinová. 

Chrudimský deník

Den Země oslavili Chrudimáci přímo v centru města


23.4.2010    

Chrudim - Oslavy "Dne Země" ve čtvrtek v Chrudimi vyvrcholily celodenní akcí na Resselově náměstí.

Program zahájilo  dopolední vyhlášení výsledků soutěží a akcí. Následoval hudební pořad "Aby bylo na Zemi milo" v podání skupiny Vanda a Standa, který sledovali převážně malí posluchači z chrudimských mateřských škol. Během celého dne pak vystoupily například i děti ze Speciální základní školy Chrudim, představilo se  loutkové divadlo Ahoj Libora Štumpfa a zazpívaly také chrudimské Klíčenky.

Spojovacím prvkem oslav Dne Země bylo téma ekologie a zdravého životního stylu. Na náměstí proto nemohli chybět stánkaři s výrobky zdravé výživy či přírodní kosmetiky. Jogurty a lahodné sýry z kozího mléka tu například představovala Kozí farma Licibořice. Bezplatnou "ekoporadnu" zde zase prezentovalo Ekocentrum Paleta. Na náměstí se také soutěžilo. Malé děti se učily třídit odpad do označených sběrných nádob, ty větší si zas mohly vyzkoušet například dojení mléka na stánku Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim. Na tomtéž stánku pak menší z návštěvníků obdivovali především živé telátko.

Vlastní zručnost si mohli příchozí vyzkoušet při tváření nádob z hrnčířské hlíny nebo při pokusech o zhotovení vlastnoručních výrobků z vrbového proutí. Techniku pro svoz a likvidaci komunálního odpadu pak prezentovali na náměstí odborníci z Technických služeb Chrudim. Program zakončilo odpolední vystoupení kapely Wječná žízeň.