Rok 2009

Chrudimský deník

POZVÁNKA: Kam vyrazit za kulturou


16.12.2009    

Chrudimsko - Přinášíme vám kulturní tipy z regionu pro středu 16. prosince.

Chrudim

Adventní koncerty na náměstí
16:00

Koncerty pod vánočním stromem na náměstí. Koledy zazpívají děti z chrudimských pěveckých souborů.
Resselovo náměstí

Koncert - Tomáš Klus
19:00
Koncert mladého folkového zpěváka, který se představí v rámci svojí koncertní "tkaničky". Těšit se můžete na písničky z nového alba Hlavní úzávěr splínu.
Divadlo Karla Pippicha

Slatiňany

Vánoční koncert
17:00

Základní umělecká škola Slatiňany zve na vánoční koncert
Hudební sál

Heřmanův Městec

Korálkové a ketlované šperky
18:00

Kreativní dílna pro velké, materiál k dispozici.
Rodičovské centrum Radovánek

Nasavrky

Vánoční povídání
18:00

Zveme vás na besedu Vánoční povídání s Tomášem Pavlíkem a na vystoupení pěveckého souboru Klíčenky Chrudim. Organizuje ZO ČSOP a Správa CHKO Železné hory.
Zámek Nasavrky

Třemošnice

Vánoční výstava
Výstava výtvarných prací dětí ZŠ Třemošnice pokračuje až do 31.12.2009.
Městská galerie


Chrudimský deník

 Jak se táborníci se kamarádí s indiány

 
 
22.8.2009
Seč – Na Bělidle na Seči jsme objevili ředitelku chrudimské „mateřinky“ Svatopluka Čecha Ivu Malinovou s početnou skupinou dětí. V objektu rekreačního zařízení Jiskra zde budou trávit táborový pobyt až do 30. srpna. Jsou zde předškoláci, ale i děti starší.
Tábor je zcela soběstačný. Má vlastní banku, vlastní peníze, vlastní „bar“. A pochopitelně ho provází muzika. Mladým zpěvákům a tanečníkům, kteří se ve středu ráno probouzeli po návštěvě indiánů a polykače ohňů svítila očka štěstím.
Na kameru nám kluci a holčičky zazpívali a zatancovali. V pátek večer je čekal velký táborák. A z okolních lesů přišli k táboráku opět indiáni, teď už jejich velcí kamarádi.

Chrudimský deník

Folková školka odstartovala první ročník

 
 
 
4.6.2009
Rosice - Na zdejší tržnici se sešly dětské sbory na prvním ročníku folkového minifestiválku „Folková školka“.

Místní mateřinka tak odstartovala své oslavy 30.výročí otevření. I přes deštivé a velmi chladné počasí byla účast diváků hojná. V úvodu se o představení školkové hymny postarala Klárka Kodešová, Terezka a Kristýnka Šmejdovy za doprovodu kapely Šmehydlo.

Následoval křest CD s hymnou a vlaky s logem MŠ. Aby se vlajka i hymna líbily, na to si připili i starosta Luboš Netolický a ředitelka MŠ Mirka Vagenknechtová. Minifestiválku se zúčastnily i chrudimští Klíček a Klíčenky nebo Zvoneček z Chrasti.

 


 

 

Chrudimský deník

 Klíčenky ve Švédsku

 
 
 
28.5.2009
Chrudim -Soubor chrudimské Klíčenky, který působí při Mateřské škole Svatopluka Čecha, vycestoval do Švédska. Třiadvacet zpěváků a zpěvaček od šesti do šestnácti let reprezentovali devět dní své rodné město.
Děti koncertovaly v Bottnarydu, v Goteburgu, v Annebergu a v dalších švédských městech. Klíčenky se dočkaly velkých úspěchů i své první autogramiády, ze které měli největší radost zejména nejmladší účastníci.
Nezapomněli rozdat ani dárkové předměty s logem našeho města a další drobné dárečky. Zpěváčci se nevěnovali jenom práci, ale stihli navštívit i královský palác, stockholmskou radnici, kde se předávají Nobelovy ceny a spoustu dalších zajímavých míst. Užili si i nakupování ve velkých nákupních centrech a prohlídku domu „běžného“ obyvatele Švédska. Užili si jízdy na vyhlídkové lodi i na trajektu.V zemi plné žlutých a červených domků si Klíčenky chválily především vstřícnost a laskavost švédských obyvatel. Děti překvapilo, že tamní kostely se nezamykají, neboť tu nikdo nemá obavy ze zlodějů. Také batůžky si Chrudimáci nechali před památkami a po návratu na ně přesto nečekalo žádné nemilé překvapení.
Mladí umělci, kteří v dalekém Švédsku zazpívali například „Tu naši písničku českou“, se vrátili domů plni zážitků a dojmů.

 

Chrudimský deník

)Jednání spojili s módní přehlídkou

 
 
 
26.3.2009
Chrudim - V úterý se v Přednáškovém sále Muzea uskutečnilo Valné shromáždění Oblastního spolku Českého červeného kříže Chrudim. Jednání se kromě pozvaných delegátů ze všech místních skupin ČČK zúčastnil i chrudimský místostarosta Pavel Kobetič.

„Jednání začalo zcela netradičně módní přehlídkou z oblečení našeho sociálního šatníku. Ošacení, obuv, bytový textil, hračky a kočárky přinášejí do šatníků dárci z řad občanů, kterým tak velmi děkujeme. Šatník je určen všem sociálně slabým spoluobčanům. Ročně je zde obslouženo cca 800 osob. Na modelky si zahráli členové pěveckého souboru Klíčenky a Mládeže ČČK, oblastní skupiny Chrudim,“ říká Anna Altrichterová z chrudimské organizace ČČK.

 

 

Chrudimský deník

Seč patřila hodům a karnevalu 

 
 

16.2.2009
Seč - V Penzionu Hájenka na sečských Ústupkách se v sobotu konaly zabíjačkové hody s maškarním průvodem a s volbou krále. V půl desáté dopoledne se začaly objevovat v penzionu malé i velké postavičky pohádkových bytostí.

Úderem desáté se dokonce objevil sám pan král. Děti ze souboru Klíček a Klíčenky ho písní vyzvaly do průvodu. Takřka stohlavý zástup se pak vypravil zasněženou krajinou za chataři, kteří sem přijíždějí i přes zimu.