Rok 2007

 

Chrudimský deník

V Bítovanech se uskutečnilo setkání seniorů

 
 

21.11.2007
BÍTOVANY - V neděli 18. listopadu se uskutečnilo tradiční setkání seniorů obce Bítovany. V příjemném prostředí sálu Restaurace U Nováků se sešla dobrá čtyřicítka našich dříve narozených spoluobčanů.

Po úvodním slově starostky Jany Čechlovské potěšily milým vystoupením chrudimské Klíčenky v čele s usměvavouIvouMalinovou. I malé občerstvení samozřejmě k takovým setkáním patří, ale pak se už povídalo a povídalo.

A co může být pročlenky z komise sociální a kulturní, která celé setkání zorganizovala, větší odměnou než slyšet, žesetkáníbylovelmi příjemné. Poděkování patří tedy všem, kteří se podíleli na tomto příjemném odpoledni.Všichni se těší na další setkání.

 

Chrudimský deník

Petr Haničinec měl přátele i rodinu na Chrudimsku

8.11.2007    

CHRUDIM/SLATIŇANY - Po těžké nemoci ve středu zesnul bard českého herectví Petr Haničinec. Na Chrudimsku měl rodinu i spoustu přátel, kteří na něj vzpomínají s láskou a úctou.

Děti a učitelky z Mateřské školy Svatopluka Čecha v Chrudimi se s Petrem Haničincem a jeho manželkou Radkou seznámily před pěti lety ve Štěchovicích u Prahy. "Zapojili jsme se do likvidace následků povodně, která zničila tamní mateřskou školu a způsobila mnoho dalších škod. Petr Haničinec obci hodně pomáhal. Když slyšel, odkud jsme, pozval nás k sobě domů a od té doby jsme byli přátelé," vzpomíná ředitelka "mateřinky" a vedoucí pěveckých souborů Klíček a Klíčenky Iva Malinová. Petr Haničinec byl Pardubák, jeho žena Radka, rozená Pleskotová, pochází z Heřmanova Městce. "V sobotu 24. listopadu budeme v chrudimském divadle křtít další naše cédéčko Parádní svět. Písničku s tímto názvem zpívá právě Petr Haničinec, který si při naší návštěvě v září demoverzi nahrávky poslechl," dodává Iva Malinová.

Nazesnulého herce rád vzpomíná i slatiňanský starosta Ivan Jeník, který se s ním poznal při natáčení seriálu Dobrá voda. "Chodil k nám do rodiny, byl moc hodný. Nic ze sebe nedělal. Třeba moje mladší sestry šel v pohodě vyzvednout do družiny," loví v paměti Ivan Jeník.

Nové "cédéčko" Pěveckých sborů Klíček a Klíčenky při Mateřské škole Dr. Jana Malíka budou vDivadle Karla Pippicha křtít hudebník Karel Vágner a jeho syn Jakub. Nahrávka je pojmenována po skladbě snázvem Parádní svět. "Zvu ksobě přátele a věřte, tu a tam, jsem šťastnej jak kluk, že je mám. Tento text vystihuje Petra Haničince dokonale. Vždy, když jsme kněmu na chalupu přijeli, říkal, že se raduje zpříjezdu své chrudimské rodiny. Jeho odchodu je nám líto, ale vzhledem kjeho vážné nemoci si myslím, že už si konec sám přál," míní vedoucí Klíčku a Klíčenek Iva Malinová.

Chrudimský deník

Herecký velikán se srdcem na dlani

 
 

8.11.2007
Redaktorka Chrudimského deníku Romana Netolická o smrti Petra Haničince.

Při sledování televizního seriálu Dobrá voda na počátku osmdesátých let jsem jako puberťačka děkovala osudu, že mi nenaděli takového vzteklouna tátu. Petr Haničinec své rozčílení na syna (Vladimíra Dlouhého) zahrál tak věrohodně, že jsem měla skutečný strach ztoho, že ho na nádvoří slatiňanského hřebčína trefí infarkt nebo mrtvice.

Působil na měl jako bručoun a neruda, což trvalo do té doby, než jsem si poslechla jeho písničku Parádní svět – za takové podání by se nemuseli stydět světoví šansoniéři. Dlouhá léta jsem tuto skladbui neslyšela a budu moc ráda, až si nové „cédéčko“ Klíčku a Klíčenek sPetrem Haničincem pořídím. Herecký svět přišel o další výraznou osobnost a chrudimské děti už neuvidí svého kamaráda. Opouštěl tuto planetu dlouho: vkrutých bolestech a při plném vědomí. Mrtvice nebo infarkt by kněmu určitě byly milosrdnější, ale člověk si svůj odchod ze života vybírat nemůže. Takový už je náš „parádní svět“. 

 

Chrudimský deník

Tábor dětského pěveckého sboru nese název Doktor Dam di dam

 

27.7.2007
ZDERAZ - V areálu zdejšího hotelu Renospond nyní pobývá více než čtyřicet dětí z Chrudimě na letním táboře.

Převážně jde o členy dětského pěveckého souboru Klíček a Klíčenky při Mateřské škole Svatopluka Čecha v Chrudimi. A tak není divu, že se tábor nazývá podle Neckářova hitu Doktor Dam di dam.

Pobyt plný slunce a prázdninového veselí je netradičním spojením zpěvu a poskytování první pomoci. Hlavním pořadatelem tábora je totiž chrudimský oblastní spolek Českého červeného kříže. Děti se kromě zpívání učí zdravovědu, základům zálesáctví a dalším dovednostem.