Rok 2015

Česko zpívá koledy 2015: Na Chrudimsku se nás sešlo přes pět stovek

Chrudim – Projekt Česko zpívá koledy rozezněl dnes od 18 hodin celou republiku a některá místa v zahraničí. Na Chrudimsku jsme sešli v Chrudimi na náměstí, zpívalo se také v lužské Hamzově léčebně, v chrudimském Lůžkovém a sociálním centru a v bojanovské základní škole. Průběh celé akce jsme sledovali on-line.

17:30 - 17:55 V nádherně vánočně osvětleném altánku u Hamzovy léčebny v Luži už více než půl hodiny před začátek akce trénovali členové pěveckého sboru Zvonky. Do jinak zatím poklidného areálu se linou první tóny vánočních koled. I když zpěváci zatím pouze zkoušejí, atmosféra už připomíná pravý vánoční koncert. A to i díky krásně nastrojenému vánočnímu stromečku, který altánek zdobí.

Deset minut před 18. hodinou už k altánku přicházejí první diváci. V zimních bundách, pod deštníky a s kapucemi … ale přicházejí. Nakonec je jich při zahájení akce zhruba 120 a další se stále trousí.

Na náměstí v Chrudimi, kde rovněž vrcholí poslední přípravy, byl jako první náš „dvorní" zvukař – muzikant Petr Podhájecký. Je naší milou povinností mu poděkovat za vstřícnost, kterou projektu Česko zpívá koledy pravidelně dává.

I sem už krátce před 18. hodinou přicházejí první diváci. Je mezi nimi i Marie Šustrová ze Zaječic, která čeká na vystoupení své jedenáctileté vnučky Nely. Ta vystoupí s taneční a pěveckou skupinou Hip hop. Jak nám její babička prozradila, Nela se na dnešek velmi těšila a neodradilo ji od účasti ani to, že si před vystoupením zranila ruku. Rovněž ze Zaječic dorazili i členové rodiny Brožkových, Šaldových a Popílkových, kteří si přijeli především zazpívat.

18:10 - Diváci a zpěváci v Luži už svým počtem překročili hranici 200 diváků a stále přicházejí další. Jako první zde začal zpívat soubor Zvonky, který na úvod představil několik písní ze svého stálého repertoáru. Do noci zní jejich zpěv doprovázený piánem a kytarou.

I v Chrudimi přes vytrvalý a sílící déšť překonal počet diváků na úvod hranici 200. Účinkující tak místo na pódium zamířili pod stánky umístěné na náměstí. Na Resselově náměstí diváci jako první mohli vidět vystoupení soubor Kuřátka. Po něm přichází na řadu flétnistky ze ZŠ Školní náměstí a taneční skupina Hip hop (obojí spadá pod společnost Kroužky východní Čechy).

18:30 - Podle prvních počtů s námi dnes na Chrudimsku zpívá zhruba 500 lidí!

18:35 - V Luži právě skončila dnešní akce za zpěvu písně Narodil se Kristus pán a jednoho přídavku od souboru Zvonky. "Balíme" jeviště, účinkující děti se naloďují do autobusu, aby je rozvezl domů. Zhruba 200 přítomných diváků odcházelo se spokojenými ohlasy.

Pozitivní ohlasy jsou zatím i z Resselova náměstí v Chrudimi. "Přišli jsme, protože máme čas vánoční moc rádi. Rádi zpíváme koledy a jsme všude, kde koledy znějí. Chodíme, zpíváme a radujeme se…" říká například rodina Kopeckých (babička a vnoučata) z Chrudimi.

18:50 - Končíme i v Chrudimi. Závěr obstarali zpěváci ze souborů Klíček a Klíčenky, kteří pod vedením Ivy Malinové zpívali písně ze svého repertoáru i vánoční koledy a přítomní diváci se k nim spontánně přidávali.

Děkujeme všem, kteří nám letos pomohli i přes nepříznivé počasí rozeznít celé Česko koledami, a budeme se těšit opět příště.


 

Mladoňovičtí poprvé rozsvítili vánoční strom a byl to zážitek

Mladoňovice, Pohled - Historicky první rozsvěcení vánočního stromečku se během soboty uskutečnilo v Mladoňovicích, konkrétně před kulturním domem v Pohledu.
„Každý rok se snažíme o nějakou novinku. Postupně jsme zavedli například stínání kohouta nebo draní peří a letos jsme si řekli, že jsme ještě nikdy nerozsvěceli obecní vánoční strom," říká starostka Mladoňovic Ivana Blehová. Organizátoři však stáli před závažnou otázkou, v jaké z osmi vesniček, které pod Obecní úřad Mladoňovice spadají, strom rozsvítit, aby se nikdo nenaštval.

Nakonec byl vybrán Pohled, kde stojí kulturní dům a před ním roste statný jehličnan, který vedení obce ozdobilo.

Andělská podívaná
Od tří hodin proto v kulturním domě začalo Mikulášské odpoledne. Děti z místní mateřské školky nacvičily pohádku plnou básniček i písniček. Poté na jevišti začala andělská hodina zpěvu v podání souboru Kvítko.

Zatímco děti vyráběly v připravených dílničkách různé ozdobičky, lyžaře z papíru nebo zkoušely uplést a následně upéct malou vánočku, jejich rodiče a prarodiče vybírali z rozsáhlé nabídky perníčků, adventních věnců a dalších dekorací. Jarmark připravila už potřetí Mateřská škola Mladoňovice.

„První jarmark byl tak nádherný, že i když pořadatelky říkaly, že už nikdy více, loni jej zopakovaly a letos znovu," poznamenává starostka Blehová.

Noční zpívání
Ještě než se do noční chumelenice rozsvítil vánoční stromek, všechny účastníky čekalo pořádné překvapení. Členové souboru Kvítko se vrátili a jejich příjezd byl vskutku monumentální.

Po skončení jejich vystoupení totiž běželi domů, převlékli se z andělského do kostýmů Mikuláše a čertů a vrátili se ke stromečku na voze taženém koňmi. Jejich příjezd už zdaleka ohlašovalo zvonění rolniček a chrastění řetězů.

Aby byla adventní atmosféra ještě příjemnější, u stromečku zazpíval koledy a vánoční písně sbor Klíčenky pod vedením Ivy Malinové.
 

 
 

CD s názvem „Daruj písničku" věnují Klíčenky dárcům krve

26.11.2015
Chrudim - Pěvecký soubor Klíčenky bude i v letošním roce zpívat společně s námi české koledy na chrudimském náměstí 9. prosince. Tento předvánoční čas má uskupení dětí a dospělých hudebníků nabitý vystoupeními a navíc natáčí v pořadí již šesté CD. Jmenuje se Daruj písničku.
 
 
„Chceme ho věnovat bezpříspěvkovým dárcům krve název parafrázuje slogan Daruj krev, zachráníš život. Na CD bude celkem 23 písniček. Kromě všech složek spolku Klíček a Klíčenky, který má věkové rozpětí 92 let, nám darovali svou písničku naši přátelé Monika Mašková, Eva Hrušková, Jan Přeučil, Karel a Josef Vágnerovi, Petr Podhájecký, chrámový sbor kláštera ve Slatiňanech," říká vedoucí Klíčenek Iva Malinová.

Natáčí se ve Spolkovém domě v Chrudimi, a to většinou o víkendech. „Chtěla bych poděkovat manželům Raisovým, kteří jsou vynikajícími mistry zvuku. Dík patří dětem, jejich rodičům a dospělým hudebníkům za to, že si v době volna vždy najdou čas," dodává Iva Malinová.

„Cédéčko" bude v zámeckém sále Domova seniorů v Heřmanově Městci slavnostně pokřtěno v příštím roce, jako krásné datum se nabízí svátek svatého Valentýna. Kmotrou se stane místní farářka Alena Tučková.

Autor: Romana Netolická
 

 

Udělování cen dárcům krve v museu v Chrudimi

 
Dnes proběhlo v Malém sále Muzea v Chrudimi slavnostní ocenění bezpříspěvkových dárců krve. Dárci převzali z rukou předsedy oblastního spolku Vratislav Příhoda, místostarosty města Chrudim Miroslava Tejkla a primářky transfuzního dělení v Chrudimské nemocnici MUDr. Věry Šebkové Zlaté medaile Prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů krve a Zlaté kříže ČČK 3. třídy za 80 odběrů. Veliké poděkování patří pěveckému souborům "Klíčenky a Klíčenky" a "Kiesse Nzamba" za příjemné kulturní zpestření. Dále Město Chrudim - oficiální stránka a Pardubický kraj za podporu. Dárcům, kteří se nemohli zúčastnit, ocenění pošleme.